

BUNN LPG2E Batch Commercial Coffee Grinder - Double Hopper
The LPG 2E Grinder features a low-profile design with coffee grind portion control right into the basket. With 3 batch sizes per hopper, you can manage your coffee waste and have fresh coffee timed just right through the lulls and rushes of the day.
LPG 2E Features
This is a reliable and quiet coffee grinder with 2 hoppers. It features portion control and a low-profile design. This is one of the best commercial batch coffee grinders on the market.
- Two clear bean hoppers merchandises 6 lbs (3.0 lb each) of fresh regular, decaf, or specialty coffee beans.
- Four-year warranty on grinding burrs.
- Powered by a quiet, high torque motor.
- Low-profile: 17.4-inch height.
- Professional grind provided by large 3.19" (8.1cm) diameter burrs.
- Easy access on the back of the machine for grind weight adjustments.
About The Brand
With over 60 years of innovation, Bunn is a pioneer in commercial coffee equipment, trusted by cafés, restaurants, offices, and grocery stores worldwide. Known for their precision grinders, batch brew coffee makers, and durable airpots, Bunn’s equipment is designed for reliability, ease of use, and consistently excellent coffee. Whether for high-volume commercial settings or everyday retail use, Bunn continues to set the standard for quality and performance in the coffee industry.
Split
| Warranty | 24-months |
| Finish | Stainless Steel |
| Voltage | 120v |
| Frequencies | 60 Hz |
| Phases | 1~ |
| Watts | 360 W |
| Amps | 3 |
| Wire | 2 |
| Plug Type | NEMA 5-15P |
| Cord Attached | Yes |
| Height | 17.4 in. |
| Width | 8.6 in. |
| Depth | 10.9 in. |
| Net Weight | 27.9 lbs. |
| Bean Hopper Capacity | 6.0 lb. (2 x 3.0 lb.) |
| Certifications | UL Listed, ETL Sanitation |
| MPN | 26800.0000 |
Split
Original: $1,130.00
-70%$1,130.00
$339.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The LPG 2E Grinder features a low-profile design with coffee grind portion control right into the basket. With 3 batch sizes per hopper, you can manage your coffee waste and have fresh coffee timed just right through the lulls and rushes of the day.
LPG 2E Features
This is a reliable and quiet coffee grinder with 2 hoppers. It features portion control and a low-profile design. This is one of the best commercial batch coffee grinders on the market.
- Two clear bean hoppers merchandises 6 lbs (3.0 lb each) of fresh regular, decaf, or specialty coffee beans.
- Four-year warranty on grinding burrs.
- Powered by a quiet, high torque motor.
- Low-profile: 17.4-inch height.
- Professional grind provided by large 3.19" (8.1cm) diameter burrs.
- Easy access on the back of the machine for grind weight adjustments.
About The Brand
With over 60 years of innovation, Bunn is a pioneer in commercial coffee equipment, trusted by cafés, restaurants, offices, and grocery stores worldwide. Known for their precision grinders, batch brew coffee makers, and durable airpots, Bunn’s equipment is designed for reliability, ease of use, and consistently excellent coffee. Whether for high-volume commercial settings or everyday retail use, Bunn continues to set the standard for quality and performance in the coffee industry.
Split
| Warranty | 24-months |
| Finish | Stainless Steel |
| Voltage | 120v |
| Frequencies | 60 Hz |
| Phases | 1~ |
| Watts | 360 W |
| Amps | 3 |
| Wire | 2 |
| Plug Type | NEMA 5-15P |
| Cord Attached | Yes |
| Height | 17.4 in. |
| Width | 8.6 in. |
| Depth | 10.9 in. |
| Net Weight | 27.9 lbs. |
| Bean Hopper Capacity | 6.0 lb. (2 x 3.0 lb.) |
| Certifications | UL Listed, ETL Sanitation |
| MPN | 26800.0000 |




















