

BUNN G1 HD Bulk Bean Coffee Grinder - 1 Pound Capacity
The G1 is a high-volume coffee grinder with turbo action that draws the coffee through the chamber for greater grinding speed and efficiency. This also reduces the risk of overheating the beans. Perfect for grocery, coffee roasters, and cafés.
G1 HD Features
The G1 is known for its heavy-duty precision burrs that produce a high-quality grind in under 30 seconds. Safety features such as a bag safety switch stop the motor when the bag is removed and prevents it from starting with no bag in place.
- A wide range of grinds can be selected.
- Heavy-duty precision burrs for quality, finer grinds.
- Convenient cleaning lever ensures complete cleanout of coffee from grind chamber to prevent cross-contamination of beans.
- Single hopper holds 1 lb. of beans.
- Four-year warranty on burrs.
About The Brand
With over 60 years of innovation, Bunn is a pioneer in commercial coffee equipment, trusted by cafés, restaurants, offices, and grocery stores worldwide. Known for their precision grinders, batch brew coffee makers, and durable airpots, Bunn’s equipment is designed for reliability, ease of use, and consistently excellent coffee. Whether for high-volume commercial settings or everyday retail use, Bunn continues to set the standard for quality and performance in the coffee industry.
Split
| Warranty | 24-months |
| Voltage | 120v |
| Frequencies | 60 Hz |
| Phases | 1~ |
| Watts | 1320 W |
| Amps | 11 |
| Wire | 2 |
| Plug Type | NEMA 5-15P |
| Cord Attached | Yes |
| Height | 22.8 in. |
| Width | 7.3 in. |
| Depth | 17.1 in. |
| Net Weight | 54.2 lbs. |
| Average Grinding Speed | 1 lb. @ 30 sec. |
| Bean Hopper Capacity | 1 lb. |
| Certifications | UL Listed, ETL Sanitation |
| MPN | 22104.0000 |
Split
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The G1 is a high-volume coffee grinder with turbo action that draws the coffee through the chamber for greater grinding speed and efficiency. This also reduces the risk of overheating the beans. Perfect for grocery, coffee roasters, and cafés.
G1 HD Features
The G1 is known for its heavy-duty precision burrs that produce a high-quality grind in under 30 seconds. Safety features such as a bag safety switch stop the motor when the bag is removed and prevents it from starting with no bag in place.
- A wide range of grinds can be selected.
- Heavy-duty precision burrs for quality, finer grinds.
- Convenient cleaning lever ensures complete cleanout of coffee from grind chamber to prevent cross-contamination of beans.
- Single hopper holds 1 lb. of beans.
- Four-year warranty on burrs.
About The Brand
With over 60 years of innovation, Bunn is a pioneer in commercial coffee equipment, trusted by cafés, restaurants, offices, and grocery stores worldwide. Known for their precision grinders, batch brew coffee makers, and durable airpots, Bunn’s equipment is designed for reliability, ease of use, and consistently excellent coffee. Whether for high-volume commercial settings or everyday retail use, Bunn continues to set the standard for quality and performance in the coffee industry.
Split
| Warranty | 24-months |
| Voltage | 120v |
| Frequencies | 60 Hz |
| Phases | 1~ |
| Watts | 1320 W |
| Amps | 11 |
| Wire | 2 |
| Plug Type | NEMA 5-15P |
| Cord Attached | Yes |
| Height | 22.8 in. |
| Width | 7.3 in. |
| Depth | 17.1 in. |
| Net Weight | 54.2 lbs. |
| Average Grinding Speed | 1 lb. @ 30 sec. |
| Bean Hopper Capacity | 1 lb. |
| Certifications | UL Listed, ETL Sanitation |
| MPN | 22104.0000 |




















