

BUNN G9-2T DBC Tall Batch Commercial Coffee Grinder
This is your coffee waste-eliminating batch coffee grinder. It's portion-controlled with 3 batch sizes per hopper: 2 hoppers hold 3.0 lbs each. Digital Brewer Control is compatible with the BUNN BrewWise and non-BrewWise brewers, as well as other makes of batch brewers of up to 1.5 gallons capacity.
G9-2T DBC Features
The G9 2 hopper Digital Brewer Control tall grinder features BrewWise wireless technology ensuring error-free operation by communicating the type of coffee being used to the grinder. This grinder is able to reference the specific grind time for the coffee batch to be brewed and communicates the coffee name and selected batch size to the Smart Funnel during the grinding process.
- 6 lb. hopper capacity, 2 separate hoppers.
- Stores individual coffee grind profiles.
- Four-year warranty on grinding burrs.
- Portion controlled for the right amount of coffee every time with 3 batch sizes per hopper.
- LCD alphanumeric display shows coffee names, programming parameters, and diagnostics.
About The Brand
With over 60 years of innovation, Bunn is a pioneer in commercial coffee equipment, trusted by cafés, restaurants, offices, and grocery stores worldwide. Known for their precision grinders, batch brew coffee makers, and durable airpots, Bunn’s equipment is designed for reliability, ease of use, and consistently excellent coffee. Whether for high-volume commercial settings or everyday retail use, Bunn continues to set the standard for quality and performance in the coffee industry.
Split
| Warranty | 24-months |
| Finish | Stainless Steel |
| Voltage | 120v |
| Frequencies | 60 Hz |
| Phases | 1~ |
| Watts | 1128 W |
| Amps | 9.4 |
| Wire | 2 |
| Plug Type | NEMA 5-15P |
| Cord Attached | Yes |
| Brewer-Grinder Interface | Wireless |
| Height | 27.1 in. |
| Width | 8.3 in. |
| Depth | 19.4 in. |
| Net Weight | 65.8 lbs. |
| Bean Hopper Capacity | 6.0 lb. (2 x 3.0 lb.) |
| Certifications | UL Listed, ULC Listed, ETL Sanitation |
| MPN | 33700.0000 |
Split
Original: $1,773.00
-70%$1,773.00
$531.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This is your coffee waste-eliminating batch coffee grinder. It's portion-controlled with 3 batch sizes per hopper: 2 hoppers hold 3.0 lbs each. Digital Brewer Control is compatible with the BUNN BrewWise and non-BrewWise brewers, as well as other makes of batch brewers of up to 1.5 gallons capacity.
G9-2T DBC Features
The G9 2 hopper Digital Brewer Control tall grinder features BrewWise wireless technology ensuring error-free operation by communicating the type of coffee being used to the grinder. This grinder is able to reference the specific grind time for the coffee batch to be brewed and communicates the coffee name and selected batch size to the Smart Funnel during the grinding process.
- 6 lb. hopper capacity, 2 separate hoppers.
- Stores individual coffee grind profiles.
- Four-year warranty on grinding burrs.
- Portion controlled for the right amount of coffee every time with 3 batch sizes per hopper.
- LCD alphanumeric display shows coffee names, programming parameters, and diagnostics.
About The Brand
With over 60 years of innovation, Bunn is a pioneer in commercial coffee equipment, trusted by cafés, restaurants, offices, and grocery stores worldwide. Known for their precision grinders, batch brew coffee makers, and durable airpots, Bunn’s equipment is designed for reliability, ease of use, and consistently excellent coffee. Whether for high-volume commercial settings or everyday retail use, Bunn continues to set the standard for quality and performance in the coffee industry.
Split
| Warranty | 24-months |
| Finish | Stainless Steel |
| Voltage | 120v |
| Frequencies | 60 Hz |
| Phases | 1~ |
| Watts | 1128 W |
| Amps | 9.4 |
| Wire | 2 |
| Plug Type | NEMA 5-15P |
| Cord Attached | Yes |
| Brewer-Grinder Interface | Wireless |
| Height | 27.1 in. |
| Width | 8.3 in. |
| Depth | 19.4 in. |
| Net Weight | 65.8 lbs. |
| Bean Hopper Capacity | 6.0 lb. (2 x 3.0 lb.) |
| Certifications | UL Listed, ULC Listed, ETL Sanitation |
| MPN | 33700.0000 |




















