

BUNN FPG-2 DBC French Press Batch Commercial Coffee Grinder
The BUNN French Press Coffee Grinder is portion controlled with 3 batch sizes per hopper. It features 2 separate hoppers with a 6.0 lb. capacity. Equipped with commercial grinding burrs for precision, it's specifically designed for small amounts of coffee such as french press and drip-style coffee. Perfect for specialty coffee shops, hotels that offer room service coffee experiences, and restaurants.
FPG-2 DBC Features
Made of stainless steel for durability, this batch grinder can accommodate a french press brewer up to 8" or funnel for the drip-style brewer. With Digital Brew Technology, multi-batch settings allow users to specify a French press brew size or grind enough coffee into a funnel to brew larger amounts of drip-style coffee
- 6 lb. hopper capacity, 2 separate hoppers.
- Professional grind provided by large 3.19" (8.1cm) diameter burrs powered by quiet, low speed, high torque motor.
- Four-year warranty on grinding burrs.
- Also accommodates Gourmet C funnel for heavier throw weights of coffee.
About The Brand
With over 60 years of innovation, Bunn is a pioneer in commercial coffee equipment, trusted by cafés, restaurants, offices, and grocery stores worldwide. Known for their precision grinders, batch brew coffee makers, and durable airpots, Bunn’s equipment is designed for reliability, ease of use, and consistently excellent coffee. Whether for high-volume commercial settings or everyday retail use, Bunn continues to set the standard for quality and performance in the coffee industry.
Split
| Warranty | 24-months |
| Finish | Stainless Steel |
| Voltage | 120v |
| Frequencies | 60 Hz |
| Phases | 1~ |
| Watts | 420 W |
| Amps | 3.5 |
| Wire | 2 |
| Plug Type | NEMA 5-15P |
| Cord Attached | Yes |
| Brewer-Grinder Interface | Wireless |
| Height | 22.4 in. |
| Width | 8.6 in. |
| Depth | 10.4 in. |
| Net Weight | 29.3 lbs. |
| Bean Hopper Capacity | 6.0 lb. (2 x 3.0 lb.) |
| Certifications | UL Listed, ETL Sanitation |
| MPN | 36400.0000 |
Split
Original: $1,278.00
-70%$1,278.00
$383.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The BUNN French Press Coffee Grinder is portion controlled with 3 batch sizes per hopper. It features 2 separate hoppers with a 6.0 lb. capacity. Equipped with commercial grinding burrs for precision, it's specifically designed for small amounts of coffee such as french press and drip-style coffee. Perfect for specialty coffee shops, hotels that offer room service coffee experiences, and restaurants.
FPG-2 DBC Features
Made of stainless steel for durability, this batch grinder can accommodate a french press brewer up to 8" or funnel for the drip-style brewer. With Digital Brew Technology, multi-batch settings allow users to specify a French press brew size or grind enough coffee into a funnel to brew larger amounts of drip-style coffee
- 6 lb. hopper capacity, 2 separate hoppers.
- Professional grind provided by large 3.19" (8.1cm) diameter burrs powered by quiet, low speed, high torque motor.
- Four-year warranty on grinding burrs.
- Also accommodates Gourmet C funnel for heavier throw weights of coffee.
About The Brand
With over 60 years of innovation, Bunn is a pioneer in commercial coffee equipment, trusted by cafés, restaurants, offices, and grocery stores worldwide. Known for their precision grinders, batch brew coffee makers, and durable airpots, Bunn’s equipment is designed for reliability, ease of use, and consistently excellent coffee. Whether for high-volume commercial settings or everyday retail use, Bunn continues to set the standard for quality and performance in the coffee industry.
Split
| Warranty | 24-months |
| Finish | Stainless Steel |
| Voltage | 120v |
| Frequencies | 60 Hz |
| Phases | 1~ |
| Watts | 420 W |
| Amps | 3.5 |
| Wire | 2 |
| Plug Type | NEMA 5-15P |
| Cord Attached | Yes |
| Brewer-Grinder Interface | Wireless |
| Height | 22.4 in. |
| Width | 8.6 in. |
| Depth | 10.4 in. |
| Net Weight | 29.3 lbs. |
| Bean Hopper Capacity | 6.0 lb. (2 x 3.0 lb.) |
| Certifications | UL Listed, ETL Sanitation |
| MPN | 36400.0000 |




















