





Slayer Steam LP 2 Group Volumetric Espresso Machine - Bone Beige
Features
The Slayer Steam LP includes a polished stainless steel body and glossy ink wings for the sleekest look on your bar. This machine allows for a dynamic change in espresso flavor profile and allows for a much finer grind with the pre-infusion.
- Pre-Infusion; up to 10 seconds. You are able to set at line pressure or below for a soft pre-infusion.
- Paddle actuators have 2 volumetric settings per group.
- Manual button: once pressed you can enter manual mode. Very similar to the Slayer Espresso Model.
- Quick calibration option: when in the manual mode you can press the button again and tell the LP the volume to quickly calibrate your flowmeter.
- Adjustable drip tray and shot lights.
- Shot timers, brew temperatures, show volume in grams, shot counters, quick clean, and full clean cycle.
- Password protection option.
- Hot water dose (2 presets).
- Easy touch steam wands.
Split
| Warranty | 24-months |
| 2 Group | |
| Voltage | 200-240V |
| Frequency | 50/60Hz, single-phase (three-phase optional) |
| Watts | 4,600 - 5,700W |
| Amps | 26A |
| Plug | NEMA 6-50, included |
| Brew Tank Capacity | 1.7 lt, 600W |
| Steam Tank Capacity | 7.4 lt, 3,500W |
| Dimensions (LWH) | 28 x 35 x 16.75 in (71 x 89 x 42.5 cm) |
| Weight | 220 lbs (100kg): with tanks filled |
Split
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Features
The Slayer Steam LP includes a polished stainless steel body and glossy ink wings for the sleekest look on your bar. This machine allows for a dynamic change in espresso flavor profile and allows for a much finer grind with the pre-infusion.
- Pre-Infusion; up to 10 seconds. You are able to set at line pressure or below for a soft pre-infusion.
- Paddle actuators have 2 volumetric settings per group.
- Manual button: once pressed you can enter manual mode. Very similar to the Slayer Espresso Model.
- Quick calibration option: when in the manual mode you can press the button again and tell the LP the volume to quickly calibrate your flowmeter.
- Adjustable drip tray and shot lights.
- Shot timers, brew temperatures, show volume in grams, shot counters, quick clean, and full clean cycle.
- Password protection option.
- Hot water dose (2 presets).
- Easy touch steam wands.
Split
| Warranty | 24-months |
| 2 Group | |
| Voltage | 200-240V |
| Frequency | 50/60Hz, single-phase (three-phase optional) |
| Watts | 4,600 - 5,700W |
| Amps | 26A |
| Plug | NEMA 6-50, included |
| Brew Tank Capacity | 1.7 lt, 600W |
| Steam Tank Capacity | 7.4 lt, 3,500W |
| Dimensions (LWH) | 28 x 35 x 16.75 in (71 x 89 x 42.5 cm) |
| Weight | 220 lbs (100kg): with tanks filled |























