


Slayer Steam EP 2 Group Volumetric Espresso Machine - Matte Black
Ideal for high-volume cafes, retail chains, and specialty coffee shops.
Features
- Pre-Wet-program: a puck soak with a 1-4 second hold to reduce channeling while rounding out the shot.
- Button Actuators: 2 per group, 2 settings per button.
- Shot timers, brew temperatures, shot counters, quick clean and full clean modes.
- Independent brew tanks.
- PID temperature control, adjustable in 0.1° increments.
- Electronic grouphead created to 1 million cycles.
- Dual-Volumetric: two volumetric settings per group.
- Enable auto-purge: a 2-second water flush to maintain cleanliness between extractions.
- Commerical portafilter (spouted or bottomless) with a 58mm, 18-gram basket.
- Hot water tap with mixing valve.
- Hot water dose (1 preset), set time for water on/off for consistency.
- Automatic shot lights.
- External rotary pump.
Split
| Warranty | 24-months |
| 2 Group | |
| Voltage | 200-260V |
| Frequency | 50/60Hz, single-phase (three-phase optional) |
| Watts | 5,700W |
| Amps | 26A |
| Plug | NEMA 6-50, included |
| Brew Tank Capacity | 1.7 lt |
| Steam Tank Capacity | 12 lt |
| Dimensions (LWH) | 28 x 35 x 16.75 in (71 x 89 x 42.5 cm) |
| Weight | 220 lbs (100kg): with tanks filled |
Split
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ideal for high-volume cafes, retail chains, and specialty coffee shops.
Features
- Pre-Wet-program: a puck soak with a 1-4 second hold to reduce channeling while rounding out the shot.
- Button Actuators: 2 per group, 2 settings per button.
- Shot timers, brew temperatures, shot counters, quick clean and full clean modes.
- Independent brew tanks.
- PID temperature control, adjustable in 0.1° increments.
- Electronic grouphead created to 1 million cycles.
- Dual-Volumetric: two volumetric settings per group.
- Enable auto-purge: a 2-second water flush to maintain cleanliness between extractions.
- Commerical portafilter (spouted or bottomless) with a 58mm, 18-gram basket.
- Hot water tap with mixing valve.
- Hot water dose (1 preset), set time for water on/off for consistency.
- Automatic shot lights.
- External rotary pump.
Split
| Warranty | 24-months |
| 2 Group | |
| Voltage | 200-260V |
| Frequency | 50/60Hz, single-phase (three-phase optional) |
| Watts | 5,700W |
| Amps | 26A |
| Plug | NEMA 6-50, included |
| Brew Tank Capacity | 1.7 lt |
| Steam Tank Capacity | 12 lt |
| Dimensions (LWH) | 28 x 35 x 16.75 in (71 x 89 x 42.5 cm) |
| Weight | 220 lbs (100kg): with tanks filled |























