

BUNN ICB-DV Tall Coffee Brewer w/ Display Group
The New Standard in Batch Brewing. Three brew buttons allow for easy selection from a variety of brew recipes. The Peak Extraction Sprayhead provides improved uniformity of extraction and greater resistance to limescale buildup. The Dual Voltage adaptable design is great for brewing more or less depending on your business needs.
Tall Version ICB-DV w/ Display Group Features
The BUNN Infusion Series technology allows for multiple recipes from one footprint with three brew buttons and two batch sizes. The exclusive Peak Extraction Sprayhead is multi-directional with a 17-hole design to ensure ultimate uniformity of extraction.
- Electronic funnel lock prevents removal of each brew funnel until drip-through is complete.
- Energy-saver mode reduces tank temperature during idle periods.
- Sleek modernized design language, with rounded angles on the corners and trunk.
- Hot water faucet (supplied for custom installation).
- USB programming capable.
- Brew counter keeps track of how many batches are brewed.
- Pre-infusion and pulse brew for maximum flavor extraction. Cold brew lockout & digital temperature control further ensure top-notch brewing.
*server not included but can be purchased here.
About The Brand
With over 60 years of innovation, Bunn is a pioneer in commercial coffee equipment, trusted by cafés, restaurants, offices, and grocery stores worldwide. Known for their precision grinders, batch brew coffee makers, and durable airpots, Bunn’s equipment is designed for reliability, ease of use, and consistently excellent coffee. Whether for high-volume commercial settings or everyday retail use, Bunn continues to set the standard for quality and performance in the coffee industry.
Split
| Warranty | 2yrPrts/1yrLabor/3yrCBA |
| Finish | Stainless Steel |
| Funnel Type | Black Plastic |
| Electrical Configuration 1 | 120V W amps 1~ 60 Hz wire |
| Electrical Configuration 2 | 120/208V W amps 1~ 60 Hz wire |
| Electrical Configuration 3 | 120/240V W 16.8 amps 1~ 60 Hz 3 wire |
| Plug Type | NEMA 5-15P |
| Cord Attached | Yes |
| Height | 35.0 in. |
| Width | 10.2 in. |
| Depth | 22.1 in. |
| Net Weight | 53.0 lbs. |
| Carafe/Server | Accepts 2.5 to 3.8L airpots & 3.8-5.7L baseless TF servers |
| Water Access | Plumbed |
| Min/Max Water Pressure | 20.0 psi / 90.0 psi |
| Flow Rate Required | 1.0 |
| Water Fitting | 3/8" Male Flare Fitting |
| Hot Water Faucet | Supplied for custom installation |
| Certifications | UL Listed, NSF Certified |
| MPN | 53100.0001 |
Split
Original: $1,295.00
-70%$1,295.00
$388.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The New Standard in Batch Brewing. Three brew buttons allow for easy selection from a variety of brew recipes. The Peak Extraction Sprayhead provides improved uniformity of extraction and greater resistance to limescale buildup. The Dual Voltage adaptable design is great for brewing more or less depending on your business needs.
Tall Version ICB-DV w/ Display Group Features
The BUNN Infusion Series technology allows for multiple recipes from one footprint with three brew buttons and two batch sizes. The exclusive Peak Extraction Sprayhead is multi-directional with a 17-hole design to ensure ultimate uniformity of extraction.
- Electronic funnel lock prevents removal of each brew funnel until drip-through is complete.
- Energy-saver mode reduces tank temperature during idle periods.
- Sleek modernized design language, with rounded angles on the corners and trunk.
- Hot water faucet (supplied for custom installation).
- USB programming capable.
- Brew counter keeps track of how many batches are brewed.
- Pre-infusion and pulse brew for maximum flavor extraction. Cold brew lockout & digital temperature control further ensure top-notch brewing.
*server not included but can be purchased here.
About The Brand
With over 60 years of innovation, Bunn is a pioneer in commercial coffee equipment, trusted by cafés, restaurants, offices, and grocery stores worldwide. Known for their precision grinders, batch brew coffee makers, and durable airpots, Bunn’s equipment is designed for reliability, ease of use, and consistently excellent coffee. Whether for high-volume commercial settings or everyday retail use, Bunn continues to set the standard for quality and performance in the coffee industry.
Split
| Warranty | 2yrPrts/1yrLabor/3yrCBA |
| Finish | Stainless Steel |
| Funnel Type | Black Plastic |
| Electrical Configuration 1 | 120V W amps 1~ 60 Hz wire |
| Electrical Configuration 2 | 120/208V W amps 1~ 60 Hz wire |
| Electrical Configuration 3 | 120/240V W 16.8 amps 1~ 60 Hz 3 wire |
| Plug Type | NEMA 5-15P |
| Cord Attached | Yes |
| Height | 35.0 in. |
| Width | 10.2 in. |
| Depth | 22.1 in. |
| Net Weight | 53.0 lbs. |
| Carafe/Server | Accepts 2.5 to 3.8L airpots & 3.8-5.7L baseless TF servers |
| Water Access | Plumbed |
| Min/Max Water Pressure | 20.0 psi / 90.0 psi |
| Flow Rate Required | 1.0 |
| Water Fitting | 3/8" Male Flare Fitting |
| Hot Water Faucet | Supplied for custom installation |
| Certifications | UL Listed, NSF Certified |
| MPN | 53100.0001 |













