

BUNN CWTF15-TC Coffee Brewer
Brew directly into portable insulated servers that keep coffee at optimal flavor for hours. Perfect for use in quick turn environments, restaurants, and hotels, where high-quality coffee is continuously refreshed.
CWTF15-TC Features
This 12 cup Thermal Carafe Automatic Coffee Brewer features a Pour Over feature, all stainless steel construction, and a 9" wide space-saving design.
- Makes 62 8oz cups/hour.
- Hot water faucet (requires active plumbing connection).
- SplashGard funnel deflects hot liquids away from the hand.
- All stainless steel construction for durability.
- Accepts thermal carafe/server up to 8.5” (21.6 cm) tall.
*server not included but can be purchased here.
About The Brand
With over 60 years of innovation, Bunn is a pioneer in commercial coffee equipment, trusted by cafés, restaurants, offices, and grocery stores worldwide. Known for their precision grinders, batch brew coffee makers, and durable airpots, Bunn’s equipment is designed for reliability, ease of use, and consistently excellent coffee. Whether for high-volume commercial settings or everyday retail use, Bunn continues to set the standard for quality and performance in the coffee industry.
Split
| Warranty | 24-months |
| Finish | Stainless Steel |
| Funnel Type | Black Plastic |
| Electrical Configuration 1 |
120V W 11.4 amps 1~ 60 Hz 2 wire |
| Plug Type | NEMA 5-15P |
| Cord Attached | Yes |
| Height | 18.2 in. |
| Width | 9.0 in. |
| Depth | 21.4 in. |
| Net Weight | 32.45 lbs. |
| Carafe/Server | Accepts thermal server up to 8.5" (21.6cm) tall |
| Water Access | Plumbed |
| Min/Max Water Pressure | 20.0 psi / 90.0 psi |
| Water Fitting | 1/4" Male Flare Fitting |
| Faucet Location | Upper |
| Certifications | UL Listed, NSF Certified |
| MPN | 12950.0360 |
Split
Original: $872.00
-70%$872.00
$261.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Brew directly into portable insulated servers that keep coffee at optimal flavor for hours. Perfect for use in quick turn environments, restaurants, and hotels, where high-quality coffee is continuously refreshed.
CWTF15-TC Features
This 12 cup Thermal Carafe Automatic Coffee Brewer features a Pour Over feature, all stainless steel construction, and a 9" wide space-saving design.
- Makes 62 8oz cups/hour.
- Hot water faucet (requires active plumbing connection).
- SplashGard funnel deflects hot liquids away from the hand.
- All stainless steel construction for durability.
- Accepts thermal carafe/server up to 8.5” (21.6 cm) tall.
*server not included but can be purchased here.
About The Brand
With over 60 years of innovation, Bunn is a pioneer in commercial coffee equipment, trusted by cafés, restaurants, offices, and grocery stores worldwide. Known for their precision grinders, batch brew coffee makers, and durable airpots, Bunn’s equipment is designed for reliability, ease of use, and consistently excellent coffee. Whether for high-volume commercial settings or everyday retail use, Bunn continues to set the standard for quality and performance in the coffee industry.
Split
| Warranty | 24-months |
| Finish | Stainless Steel |
| Funnel Type | Black Plastic |
| Electrical Configuration 1 |
120V W 11.4 amps 1~ 60 Hz 2 wire |
| Plug Type | NEMA 5-15P |
| Cord Attached | Yes |
| Height | 18.2 in. |
| Width | 9.0 in. |
| Depth | 21.4 in. |
| Net Weight | 32.45 lbs. |
| Carafe/Server | Accepts thermal server up to 8.5" (21.6cm) tall |
| Water Access | Plumbed |
| Min/Max Water Pressure | 20.0 psi / 90.0 psi |
| Water Fitting | 1/4" Male Flare Fitting |
| Faucet Location | Upper |
| Certifications | UL Listed, NSF Certified |
| MPN | 12950.0360 |














