

BUNN AXIOM Twin Airpot System Coffee Brewer
The Axiom Twin brew head system is great for coffee brewing efficiency and features Digital Brewer Control for precise extraction control. Ensure coffee quality with programming for brew level, cold brew lock-out, and tank temperature set easily from the front of the machine. Perfect for restaurants, hotels, convenience stores, and cafés.
AXIOM Twin Airpot Features
Brews directly into 1.9 to 3L airpots and the large 200oz. (5.9L) tank provides back-to-back brewing capacity. For high lime areas, BrewLOGIC technology calculates flow rate and adjusts brew time to maintain consistent pot levels.
- Adjusts automatically to varying water pressure.
- Electronic diagnostics and built-in tank drain make service easier.
- Energy-saver mode reduces tank temperature during idle periods.
- Coffee extraction controlled with programmable pre-infusion, pulse brew and digital temperature precision.
- Hot water faucet.
*server not included but can be purchased here.
About The Brand
With over 60 years of innovation, Bunn is a pioneer in commercial coffee equipment, trusted by cafés, restaurants, offices, and grocery stores worldwide. Known for their precision grinders, batch brew coffee makers, and durable airpots, Bunn’s equipment is designed for reliability, ease of use, and consistently excellent coffee. Whether for high-volume commercial settings or everyday retail use, Bunn continues to set the standard for quality and performance in the coffee industry.
Split
| Warranty | 24-months |
| Finish | Stainless |
| Funnel Type | Stainless Steel |
| Electrical Configuration |
120/240V 00W amps 1~ 60 Hz wire |
| Height | 23.5 in. |
| Width | 16.0 in. |
| Depth | 22.2 in. |
| Net Weight | 53 lbs. |
| Carafe/Server | Brews directly into 1.9 - 3L airpots |
| Water Access | Plumbed |
| Min/Max Water Pressure | 20.0 psi / 90.0 psi |
| Water Fitting | 3.8" Male Flare Fitting |
| Faucet Location | Upper |
| Certifications | UL Listed, NSF Certified |
| MPN | 38700.0013 |
Split
Original: $1,828.00
-70%$1,828.00
$548.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Axiom Twin brew head system is great for coffee brewing efficiency and features Digital Brewer Control for precise extraction control. Ensure coffee quality with programming for brew level, cold brew lock-out, and tank temperature set easily from the front of the machine. Perfect for restaurants, hotels, convenience stores, and cafés.
AXIOM Twin Airpot Features
Brews directly into 1.9 to 3L airpots and the large 200oz. (5.9L) tank provides back-to-back brewing capacity. For high lime areas, BrewLOGIC technology calculates flow rate and adjusts brew time to maintain consistent pot levels.
- Adjusts automatically to varying water pressure.
- Electronic diagnostics and built-in tank drain make service easier.
- Energy-saver mode reduces tank temperature during idle periods.
- Coffee extraction controlled with programmable pre-infusion, pulse brew and digital temperature precision.
- Hot water faucet.
*server not included but can be purchased here.
About The Brand
With over 60 years of innovation, Bunn is a pioneer in commercial coffee equipment, trusted by cafés, restaurants, offices, and grocery stores worldwide. Known for their precision grinders, batch brew coffee makers, and durable airpots, Bunn’s equipment is designed for reliability, ease of use, and consistently excellent coffee. Whether for high-volume commercial settings or everyday retail use, Bunn continues to set the standard for quality and performance in the coffee industry.
Split
| Warranty | 24-months |
| Finish | Stainless |
| Funnel Type | Stainless Steel |
| Electrical Configuration |
120/240V 00W amps 1~ 60 Hz wire |
| Height | 23.5 in. |
| Width | 16.0 in. |
| Depth | 22.2 in. |
| Net Weight | 53 lbs. |
| Carafe/Server | Brews directly into 1.9 - 3L airpots |
| Water Access | Plumbed |
| Min/Max Water Pressure | 20.0 psi / 90.0 psi |
| Water Fitting | 3.8" Male Flare Fitting |
| Faucet Location | Upper |
| Certifications | UL Listed, NSF Certified |
| MPN | 38700.0013 |













