

BUNN AXIOM DV-TC Coffee Brewer
This coffee brewer is extraction controlled with programmable pre-infusion, pulse brew, and digital temperature control. You can ensure coffee quality with programming for brew level, cold brew lockout, and tank temperature set easily from the front of the machine. Perfect for use in quick turn environments where high-quality coffee is continuously refreshed.
AXIOM DV-TC Features
The AXIOM Dual Voltage Thermal Carafe coffee brewer accommodates thermal servers and is dual voltage adaptable. It can operate at 120V/15 amp or 120/208-240V/20 amp for higher coffee brewing output.
- Large 200oz. (5.9L) tank provides back-to-back brewing capacity: 25 cups.
- Energy-saver mode reduces tank temperature during idle periods.
- Adjusts automatically to varying water pressure.
- Hot water faucet.
- SplashGard funnel deflects hot liquids away from the hand.
*server not included but can be purchased here.
About The Brand
With over 60 years of innovation, Bunn is a pioneer in commercial coffee equipment, trusted by cafés, restaurants, offices, and grocery stores worldwide. Known for their precision grinders, batch brew coffee makers, and durable airpots, Bunn’s equipment is designed for reliability, ease of use, and consistently excellent coffee. Whether for high-volume commercial settings or everyday retail use, Bunn continues to set the standard for quality and performance in the coffee industry.
Split
| Warranty | 24-months |
| Finish | Stainless Steel |
| Funnel Type | Black Plastic |
| Electrical Configuration 1 |
120V 1500W 12.5 amps 1~ 60 Hz 2 wire |
| Electrical Configuration 2 | 120/240V 3550W 15 amps 1.0~ 60 Hz 3 wire |
| Electrical Configuration 3 | 120/208V 2680W 13.0 amps 1.0~ 60 Hz 3 wire |
| Plug Type | NEMA 5-15P |
| Cord Attached | Yes |
| Height | 17.8 in. |
| Width | 9.0 in. |
| Depth | 22.5 in. |
| Net Weight | 31.65 lbs. |
| Carafe/Server | Accepts thermal server up to 8.5" (21.6cm) tall |
| Water Access | Plumbed |
| Min/Max Water Pressure | 20.0 psi / 90.0 psi |
| Water Fitting | 1/4" Male Flare Fitting |
| Faucet Location | Upper |
| Certifications | UL Listed, NSF Certified |
| MPN | 38700.0011 |
Split
Original: $881.00
-70%$881.00
$264.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This coffee brewer is extraction controlled with programmable pre-infusion, pulse brew, and digital temperature control. You can ensure coffee quality with programming for brew level, cold brew lockout, and tank temperature set easily from the front of the machine. Perfect for use in quick turn environments where high-quality coffee is continuously refreshed.
AXIOM DV-TC Features
The AXIOM Dual Voltage Thermal Carafe coffee brewer accommodates thermal servers and is dual voltage adaptable. It can operate at 120V/15 amp or 120/208-240V/20 amp for higher coffee brewing output.
- Large 200oz. (5.9L) tank provides back-to-back brewing capacity: 25 cups.
- Energy-saver mode reduces tank temperature during idle periods.
- Adjusts automatically to varying water pressure.
- Hot water faucet.
- SplashGard funnel deflects hot liquids away from the hand.
*server not included but can be purchased here.
About The Brand
With over 60 years of innovation, Bunn is a pioneer in commercial coffee equipment, trusted by cafés, restaurants, offices, and grocery stores worldwide. Known for their precision grinders, batch brew coffee makers, and durable airpots, Bunn’s equipment is designed for reliability, ease of use, and consistently excellent coffee. Whether for high-volume commercial settings or everyday retail use, Bunn continues to set the standard for quality and performance in the coffee industry.
Split
| Warranty | 24-months |
| Finish | Stainless Steel |
| Funnel Type | Black Plastic |
| Electrical Configuration 1 |
120V 1500W 12.5 amps 1~ 60 Hz 2 wire |
| Electrical Configuration 2 | 120/240V 3550W 15 amps 1.0~ 60 Hz 3 wire |
| Electrical Configuration 3 | 120/208V 2680W 13.0 amps 1.0~ 60 Hz 3 wire |
| Plug Type | NEMA 5-15P |
| Cord Attached | Yes |
| Height | 17.8 in. |
| Width | 9.0 in. |
| Depth | 22.5 in. |
| Net Weight | 31.65 lbs. |
| Carafe/Server | Accepts thermal server up to 8.5" (21.6cm) tall |
| Water Access | Plumbed |
| Min/Max Water Pressure | 20.0 psi / 90.0 psi |
| Water Fitting | 1/4" Male Flare Fitting |
| Faucet Location | Upper |
| Certifications | UL Listed, NSF Certified |
| MPN | 38700.0011 |














